/ Nyheter / Webbinarium om oro och stresshantering

Nyhet

Webbinarium om oro och stresshantering

28 februari 2025

Den 27 februari arrangerade Vreta Kluster, Länsförsäkringar Östgöta och LRF ett webbinarium med Björn Rudman om oro och stresshantering. Björn är författare, terapeut och föreläsare inom stressrelaterad psykisk och fysisk ohälsa, med lång erfarenhet av att hjälpa lantbrukare och egenföretagare med att må bättre.

I höstas höll Björn en föreläsning på Vreta Kluster för cirka 70 deltagare där vi från Vreta Kluster också informerade om vårt arbete med affärsutveckling där social hållbarhet är en viktig faktor för företagarna, LRF  om omsorgsgrupp och bondekompisar och Länsförsäkringar Östgöta om sina försäkringserbjudanden. I förmiddagspaus och under avslutande lunch hade deltagarna möjlighet att prata med varandra och föreläsarna. Seminariet, som du kan läsa om här var mycket uppskattat.

Möjlighet att ses fysiskt

Vreta Kluster, Länsförsäkringar Östgöta och LRF såg ett behov av att fortsätta att erbjuda ett forum att samlas och prata kring detta ämne. Därför följde vi upp detta med ett webbinarium med Björn Rudman och cirka 120 deltagare lyssnade på detta.

På Vreta Kluster fanns också möjlighet att lyssna på webbinariet tillsammans i ett av våra mötesrum, med möjlighet att diskutera detta med varandra, vilket flera gjorde.

Flera konkreta tips

Björn Rudman gav under webbinariet flera konkreta tips, råd och verktyg för att hantera och förebygga oro och stress.
Några av medskicken var att:

  • Prioritera inte bort tid för att ha roligt.
  • Höj tröskeln till att börja jobba igen på kvällen genom att duscha och byta om.
  • Planera. Gör ett årshjul med alla aktiviteter du har på gång, så du slipper ha allt i huvudet.

Social hållbarhet viktigt

Några av reaktionerna från deltagarna under webbinariet var:
”Jättebra information, man vaknar till och tänker utanför boxen. ” och ”Bra föreläsning, känner mig pepp!”.

– Vreta Kluster arbetar för att företag inom de gröna näringarna i Östergötland ska växa och utvecklas. Social hållbarhet är en viktig faktor för att företagare ska orka driva och satsa på sina företag och därför tycker vi att det är viktigt att vi från Vreta Kluster är med och arrangerar detta, säger Helene Oscarsson, senior projektledare på Vreta Kluster som arrangerade detta webbinarium tillsammans med LRF och Länsförsäkringar Östgöta.

Senaste nytt