Odling av grönsaker och bär – din framtidsbransch!
Efterfrågan på svenska, närproducerade produkter har ökat stadigt och snabbt under senare år. Folk vill köpa svenskt och efterfrågar svenskt – men produkterna tar i dagsläget slut för tidigt. Våra duktiga grönsaks-, frukt- och bärodlare producerar för fullt, och är kända för att erbjuda fina produkter med bästa kvalitet. MOEK har därför idag större efterfrågan än vi har produkter att sälja. Det vill vi ändra på.
Mellansvenska odlare, MOEK, bjuder därför i samarbete med LRF Östergötland in till en praktiskt inriktad träff om hur det är att vara odlare, vad marknaden efterfrågar och vad du som producent behöver ha kunskap om. Inbjudan riktar sig till dig som är/vill bli företagare, som funderar på att satsa på odling och vill veta mer om branschen trädgård. Passa på att se om detta är din framtida verksamhet och ställ dina frågor till företrädare för branschen. Odlare från MOEK närvarar och svarar på frågor. Vi avslutar dagen med ett studiebesök hos kålrots- och rabarberodlarna Erik och Anders Blomqvist och hör mer om hur de jobbar med sin produktion.
Program
13.00 Inledning Anette Borgström, försäljningschef MOEK
13.05 Vilka behov har ICA av svenskproducerade grönsaker/bär/frukt?
Mats Eriksson, inköpschef ICA Sverige
13.30 LRF Östergötland/Trädgård – ett stöd för ditt företagande
Marie Lönneskog Hogstadius, LRF Östergötland
14.00 MOEK – försäljningskanal och bollplank för dig som odlar
Anette Borgström, försäljningschef MOEK
14.30 Fikapaus
15.00 Strategi vid odling av nya grödor
Ulrik Lovang, vd Lovang Lantbrukskonsult
15.30 Jordbruksverkets stöd – intäkter att räkna med?
Ulrik Lovang, vd Lovang Lantbrukskonsult
15.45 Avfärd - Studiebesök hos kålrots- och rabarberodlarna
Erik och Anders Blomqvist, Prästorp gård
Välkommen!
Anette Borgström och Karin Oscarsson, MOEK
Tid: Tisdag 27/2 kl. 13-17 (inkl studiebesök)
Plats: Loftet, Vreta Kluster
Anmälan: Anmäl dig senast 23/2 på 013-35 49 00 eller maila Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.Vi bjuder på kaffe och smörgås! (så meddela också ev. allergier)
Detaljer
Datum | 2018-02-27 |